כיצד לבחור עורך דין למקרקעין​

כתבות ומאמרים

לרוב הציבור, רכישת דירה היא עסקת חייו עבור האזרח הסביר. למרות חשיבות העסקה ומאחר וברוב המקרים מדובר בתחום שאינו עיקרי עיסוקו של הרוכש, רבים מחליטים שלא לשכור עורך דין מתמחה בתחום המקרקעין ובהמשך סובלים מרשלנות מקצועית של יועצים לא מקצועיים ושאינם בקיאים בתחום המקרקעין.

תחום המקרקעין, הוא תחום מורכב ומסובך, שבו פעולות רבות, הנראות לכאורה נטולות סיכונים או פשוטות, דורשות ידע מקצועי בתחום של שנים, עם היכרות של הצלחות רבות בתחום. עורכי דין רבים, שאינם מתחום המקרקעין, עשויים לפגוע בלקוחותיהם כתוצאה מרשלנות מקצועית.

מה מוטל על עורך הדין לברר?

ברגע שאתה שוכרים עורך דין מטעמכם שיטפל בעסקת מקרקעין אותה אתם מוציאים לפועל, מוטלות עליו עשרות בדיקות קפדניות בתחום. ראשית נבצע הבחנה בין עסקה של דירה חדשה הנרכשת מקבלן לבין דירת יד שניה הנרכשת מאדם אחר:

דירה חדשה

כאשר אדם רוכש דירה חדשה מקבלן, מרבית הפעמים חוזה הדירה מורכב מעשרות עמודים והם לרוב אחידים וקשה לשנותם. לרוב מנסח החוזה הוא משרד עורכי דין מטעם הקבלן, שנוהג לכתוב חוזה לטובת האינטרס של הקבלן, ומומלץ על שימוש בשירותיו של עורך דין מנוסה שיבחן את החוזה ואת אותיותיו הקטנות. כמו כן, עורך הדין צריך לבחון את חוזה המכר ואת הזכויות הקנייניות של הקבלן בקרקע עצמה. לעיתים הקבלן רוכש את הקרקע בעסקת קומבינציה ויש לבדוק את העסקה גם עם בעל הקרקע עצמה; יש לבדוק את אישורי המיסים עם בעל הקרקע.

כמו כן, יש לבדוק ולוודא סוגיות רבות הנוגעות לרשות המקרקעין בישראל ובהם צריך לבחון את היתר הבנייה, לבחון לעומקה של העסקה את תוכנית בניין ערים (תב"ע), לבדוק האם בכלל הקבלן רשאי למכור דירה ספציפית, לבדוק ולבחון את המפרט הטכני של החוזה ולבדוק היטב את כלל ההיתרים של הקבלן.

בנוסף, עסקאות כאלו בעלות ליווי מלא מהבנקים, המשעבד לטובתו את הנכס. מיד עם הרכישה יש לוודא כי שהבנק יתחייב כי השעבוד לא יחול על דירתו שזה עתה רכש.

 

דירה יד שניה

 

גם כאשר רוכשים דירה מיד שניה, יש לבדוק את זכויותיו של המוכר בלשכת רישום המקרקעין, על מנת לוודא שהוא באמת הבעלים של הנכס. גם בדירה הנרכשת מאדם אחר, יש לוודא שלא קיימים עליה שעבודים שונים וכי הדירה נרכשה ובנויה על פי היתר, שאין בה חריגות ולא הוצאו כנגדה צווי הריסה וכן כי יש לבדוק אם יש היטל השבחה. 

לכן, לכל מי שרוכש דירה, בין אם ביד שניה או מקבלן, מומלץ מאוד לשכור עורך דין מקצועי בתחום המקרקעין מטעמכם, הבקיא בתחום ובוגר עשרות ומאות עסקאות מקרקעין בעברו. כאן אצלנו, במשרד גדעון פישר ושות', אנו בעלי מומחים של עשרות שנים בנושא ונשמח לעמוד לשירותכם. 

052-8008680​